О пројекту „Млади ослушкују“
Центар за образовне политике, у сарадњи са Центром за социјалну политику, од фебруара 2023. године спроводи пројекат „Млади ослушкују – Оснаживање ученичких парламената за промоцију и залагање за људска права“, чији је циљ оснаживање ученичких парламената из средњих школа широм Србије за залагање, промоцију и заштиту људских права и демократије, укључујући заговарање за социјалну инклузију кроз образовање.
Пројекат траје до средине 2025. године и финансиран је од стране Европске уније.
Циљ пројекта #MladiOsluškuju је да се оснаже ученици УП у области људских права и подрже у спровођењу малих акција, како би промовисали људска права у локалним заједницама.
Учесници у пројекту добијају прилику да ојачају своје капацитете у домену заштите људских права и на тај начин допринесу општој добробити и социјалној кохезији у срединама где је положај младих додатно отежан.
“Млади ослушкују” у нашој школи
У периоду септембар 2023. – септембар 2024. одржан је низ обука за представнике свих одељења и чланове парламента, наставнике, стручне сараднике, родитеље, представнике локалне самоуправе, Школске управе и представнике локалних организација.
Током сусрета детаљно су разматране стратегије за изградњу боље сарадње између ученика и локалне заједнице, успостављање везе са локалним организацијама и институцијама ради заједничког рада на пројектима од међусобног интереса. Учесницима обуке је представљен концепт акционог плана и како сам план може унапредити њихове активности, са акцентом на међусобну сарадњу и сарадњу са локалном заједницом ради заједничког рада на пројектима који ће доприносити развоју заједнице.
Пројекат у бројкама:
- 16 месеци
- 40 ученика
- 5 наставника
- 1 директор
- 2 стручна сарадника
- 3 представника локалних организација
- 2 представника Локалне самоуправе
- 2 представника Школске управе
- 14 родитеља
- 9 дана обука
- 10 тема
Теме које нас занимају и којима смо се бавили:
- Демократија и људска права
- Предрасуде и дискриминација
- Антидискриминација и превенција говора мржње
- Демократска култура
- Уставни систем Србије и подела власти
- Локално организовање
- Партиципација младих и омладинска политика
- Родна равноправност
- Здравље и безбедност
- Јавно заступање
Ученичка акција
Тим ученика укључених у пројекат осмилио је активност “Моја права у мом граду” са циљем промоције права на партиципацију у локалној заједници.
Акција реализована у децембу 2024. године подразумева организовану шетњу по граду и кретање по мапи на којој су обележене важне институције у којима млади могу да остваре своја најразличитија права.
Ученици укључени у пројекат су најпре спровели истраживање о кључним институцијама у граду, затим на радионици направили QR кодове и дефинисали мапу туре. У сарадњи са локалним институцијама договорено је постављање QR кодова. Затим су дизајнирали мапу, летак, налепнице са QR кодовима и мајице, послали дописе локалним институцијама, позивнице, креирали промотивне садржаје и материјале, осмислили обилазак града и квиз за учеснике, обезбедили освежење и забаву за завршетак активности, набавили велики звучник и штампач. Свака школа учесник добија на поклон постер-мапу града коју треба да окаче на видно место у својој школи као и сценарио за самосталну реализацију активности у својим школама.
Координатор пројекта на нивоу школе је Наташа Аранђеловић, наставник енглеског језика. Подршка Ивана Спасић, наставник информатике, Тамара Видојковић, наставник биологије и Владан Цвејић, наставник физичког васпитања.
Чланови Ученичког парламента говоре о својој акцији:
“Циљ акције Моја права у мом граду јесте да нашим вршњацима укажемо на то која институција у нашем граду и на који начин брине о остваривању конкретних људских права.”
Дуња, IV2
“Постоје институције у које никада нисам ушао, тако да ми је биlо посебно занимљиво да сазнам чиме се, рецимо, бави Центар за социјални рад. Мислим да много мојих вршњака има исти проблем.”
Петар III2
“Посебно нам је важно да нашим вршњацима укажемо на то како сами могу да остваре неко своје право на конкретим примерима – рецимо да уколико желе да унапреде положај младих у граду, то могу учинити заговарањем и удруживањем у Кући партнерства.”
Лука II4
“Сматрам да је веома корисно поделити своја искуства и знања са вршњацима, тако да ћемо их радо повести стазом наших права у нашем граду”
Теодора II3